Main page CORA News CORA News Vault CORA Video Vault Races and Events Calendar Skatin' Place Videos Skater Links Contact The GodFather of Skating

 

NAPA TO CALISTOGA "ROLL THROUGH THE WINE COUNTRY"

OCTOBER 21, 1995

Race Results


Overall Rankings

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
1. ANDREW FIREBAUGH 1ST PRO MEN 1:20:25
2. DAN BURGER 2ND PRO MEN 1:21:31:06
3. BRYAN MACKAY 3RD PRO MEN 1:21:31:45
4. JIM McKEE 4TH PRO MEN 1:30:48
5. BRIAN SARRAZIN 1ST VET MEN 1:32:43
6. KEVIN SUSCO 2ND VET MEN 1:32:46
7. RICK BABINGTON 3RD VET MEN 1:32:46:88
8. TONY MORRIS 4TH VET MEN 1:33:22:48
9. GLEN KIRBY 1ST MASTER MEN 1:33:22:92
10. JESS HATCH 1ST. SR B MEN 1:33:25
11. STEVE BLAIR 2ND SR. B MEN 1:33:26
12. ZAK PHILLIPS 3RD SR. B MEN 1:33:27
13. JOHN CEELY 1ST GR. MASTER MEN 1:33:31
14. LORIN LORENZ 5TH VET MEN 1:33:32
15. INGRID GABRIAN 1ST PRO WOMEN 1:34:18
16. MIKE JOHNSTON 5TH PRO MEN 1:34:23:26
17. JON BROWN 6TH PRO MEN 1:34:23:61
18. DENNIS CUMMINGS 2ND MASTER MEN 1:35:55
19. PETE RICHARDS 1ST SR. A MEN 1:37:30
20. DAN FILNER 4TH SR. B MEN 1:38:50
21. RICK SWANGER 6TH VET MEN 1:42:04
22. JACK REGULA 3RD MASTER MEN 1:43:13
23. J.J.HICKEY JR. 7TH VET MEN 1:43:39
24. MARIA DE SOUSA 1ST VET WOMEN 1:45:50
25. CHRIS ADAMS 7TH PRO MEN 1:46:39
26. GARY ALLEN 8TH VET MEN 1:46:56
27. TOM McCUE 4TH MASTER MEN 1:48:13
28. PAUL SARGENTI 4TH MASTER MEN 1:48:13
29. STEVE WILLIAMS 9TH VET MEN 1:51:53:28
3O. ROBERTO HERRERA 10TH VET MEN 1:51:53:50
31. KRIS MILLER 2ND VET WOMEN 1:51:53:72
32. ROGER MALIG 2ND SR. A MEN 1:51:53:94
33. JEFF MAGUIRE 5TH SR B MEN 1:51:54
34. PAUL PILLITTERI 11TH VET MEN 1:56:43
35. JOHN VERHOEVEN 3RD SR A MEN 1:58:21
36. CRAIG ROBERTSON 6TH SR. B MEN 1:59:38
37. PAUL RIES 12TH VET MEN 2:00:02
38. VICTORIA POWERS 3RD VET WOMEN 2:00:22
39. CONNIE BROWN 4TH VET WOMEN 2:00:25
40. PAUL WINNAKER 6TH MASTER MEN 2:00:36
41. RAMA McINTOSHT 4TH SR. A MEN 2:01:15
42. JIM SZYMCZAK 13TH VET MEN 2:01:32
43. LAURA KILDEGAURD 1ST SR. B WOMEN 2:01:32
44. JOE BALBOA 14TH VET MEN 2:01:47
45. MARTHA WEEKS 2ND SR. B WOMEN 2:02:44
46. WALTER CROSBY 7TH SR. B MEN 2:02:48
47. BOBB GLYNN 7TH MASTER MEN 2:04:26
48. BRUCE MOONEY 2ND GR. MASTER MEN 2:04:36
49. JOHNATHON KENT 3RD GR. MASTER MEN 2:10:24
50. RHONDA KARP 3RD SR. B WOMEN 2:12:28
51. JASON TRUXELL 1ST INTER. MEN 2:15:58
52. JEREMY TRUXELL 5TH SR. A MEN 2:16:52
53. JULIE HIRSHEN 4TH SR. B WOMEN 2:18:28
54. LEE SCHUMACHER 8TH SR. B MEN 2:22:16
55. FELICIA LITZELFELNER 5TH VET WOMEN 2:29:28
56. JIM HAYES 9TH SR B MEN 2:34:00
57. JENNIFER HAMMOND 5TH SR. B WOMEN 2:40:01
58. LINDA HONZIK 6TH SR. B WOMEN 2:42:13
59. JIM MATBON 10TH SR. B MEN 2:46:23
60. CRAIG LEE 16TH VET MEN 2:49:50
61. JACQUELINE PETER 6TH VET WOMEN 2:49:50
62. HAL KELTON 11TH SR. B MEN 3:10:01

GR. MASTER MEN

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
13. JOHN CEELY 1ST GR. MASTER MEN 1:33:31
48. BRUCE MOONEY 2ND GR. MASTER MEN 2:04:36
49. JOHNATHON KENT 3RD GR. MASTER MEN 2:10:24

INTER. MEN

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
51. JASON TRUXELL 1ST INTER. MEN 2:15:58

MASTER MEN

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
9. GLEN KIRBY 1ST MASTER MEN 1:33:22:92
18. DENNIS CUMMINGS 2ND MASTER MEN 1:35:55
22. JACK REGULA 3RD MASTER MEN 1:43:13
27. TOM McCUE 4TH MASTER MEN 1:48:13
28. PAUL SARGENTI 4TH MASTER MEN 1:48:13
40. PAUL WINNAKER 6TH MASTER MEN 2:00:36
47. BOBB GLYNN 7TH MASTER MEN 2:04:26

PRO MEN

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
1. ANDREW FIREBAUGH 1ST PRO MEN 1:20:25
2. DAN BURGER 2ND PRO MEN 1:21:31:06
3. BRYAN MACKAY 3RD PRO MEN 1:21:31:45
4. JIM McKEE 4TH PRO MEN 1:30:48
16. MIKE JOHNSTON 5TH PRO MEN 1:34:23:26
17. JON BROWN 6TH PRO MEN 1:34:23:61
25. CHRIS ADAMS 7TH PRO MEN 1:46:39

PRO WOMEN

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
15. INGRID GABRIAN 1ST PRO WOMEN 1:34:18

SR. A MEN

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
19. PETE RICHARDS 1ST SR. A MEN 1:37:30
32. ROGER MALIG 2ND SR. A MEN 1:51:53:94
35. JOHN VERHOEVEN 3RD SR A MEN 1:58:21
41. RAMA McINTOSHT 4TH SR. A MEN 2:01:15
52. JEREMY TRUXELL 5TH SR. A MEN 2:16:52

SR B MEN

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
10. JESS HATCH 1ST. SR B MEN 1:33:25
11. STEVE BLAIR 2ND SR. B MEN 1:33:26
12. ZAK PHILLIPS 3RD SR. B MEN 1:33:27
20. DAN FILNER 4TH SR. B MEN 1:38:50
33. JEFF MAGUIRE 5TH SR B MEN 1:51:54
36. CRAIG ROBERTSON 6TH SR. B MEN 1:59:38
46. WALTER CROSBY 7TH SR. B MEN 2:02:48
54. LEE SCHUMACHER 8TH SR. B MEN 2:22:16
56. JIM HAYES 9TH SR B MEN 2:34:00
59. JIM MATBON 10TH SR. B MEN 2:46:23
62. HAL KELTON 11TH SR. B MEN 3:10:01

SR. B WOMEN

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
43. LAURA KILDEGAURD 1ST SR. B WOMEN 2:01:32
45. MARTHA WEEKS 2ND SR. B WOMEN 2:02:44
50. RHONDA KARP 3RD SR. B WOMEN 2:12:28
53. JULIE HIRSHEN 4TH SR. B WOMEN 2:18:28
57. JENNIFER HAMMOND 5TH SR. B WOMEN 2:40:01
58. LINDA HONZIK 6TH SR. B WOMEN 2:42:13

VET MEN

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
5. BRIAN SARRAZIN 1ST VET MEN 1:32:43
6. KEVIN SUSCO 2ND VET MEN 1:32:46
7. RICK BABINGTON 3RD VET MEN 1:32:46:88
8. TONY MORRIS 4TH VET MEN 1:33:22:48
14. LORIN LORENZ 5TH VET MEN 1:33:32
21. RICK SWANGER 6TH VET MEN 1:42:04
23. J.J.HICKEY JR. 7TH VET MEN 1:43:39
26. GARY ALLEN 8TH VET MEN 1:46:56
29. STEVE WILLIAMS 9TH VET MEN 1:51:53:28
3O. ROBERTO HERRERA 10TH VET MEN 1:51:53:50
34. PAUL PILLITTERI 11TH VET MEN 1:56:43
37. PAUL RIES 12TH VET MEN 2:00:02
42. JIM SZYMCZAK 13TH VET MEN 2:01:32
44. JOE BALBOA 14TH VET MEN 2:01:47
60. CRAIG LEE 16TH VET MEN 2:49:50

VET WOMEN

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
24. MARIA DE SOUSA 1ST VET WOMEN 1:45:50
31. KRIS MILLER 2ND VET WOMEN 1:51:53:72
38. VICTORIA POWERS 3RD VET WOMEN 2:00:22
39. CONNIE BROWN 4TH VET WOMEN 2:00:25
55. FELICIA LITZELFELNER 5TH VET WOMEN 2:29:28
61. JACQUELINE PETER 6TH VET WOMEN 2:49:50

-----------------------------------------------------------

<Race Results: The C.O.R.A. 50 K Championships.
>Race Results: ROLL THROUGH THE WINE COUNTRY MARCH 30, 1996.