Main page CORA News CORA News Vault CORA Video Vault Races and Events Calendar Skatin' Place Videos Skater Links Contact The GodFather of Skating

 

NAPA TO CALISTOGA

"ROLL THROUGH THE WINE COUNTRY III"

August 12, 1995

Race Results

PLACE NAME CATEGORY HR/MIN/SEC/HNDRTH
1. DAN BURGER 1ST PRO MEN 1:20:55
2. BRYAN MACKAY 2ND PRO MEN 1:21:20
3. SABASTIAN BAUMGARTNER 3RD PRO MEN 1:23:05
4. SANDY SNAKENBERG 4TH PRO MEN 1:25:15
5. KIMON PAPAHADJOPOULOS 5TH PRO MEN 1:28:17
6. JOHN McCLENNAN 6TH PRO MEN 1:28:18
7. ANDRE PRIDGEN 1ST SR. B MEN 1:29:38
8. JOHN CEELEY 1ST GR MASTER 1:29:41
9. WENDY HOLBERT 1ST PRO WOMEN 1:30:39
10. MICHELLE LE VONNE 2ND PRO WOMEN 1:30:40
11. CHRISTOPHER WYCHE 7TH PRO MEN 1:31:39
12. JIM DAVIS 8TH PRO MEN 1:31:41
13. JOHN BAXTER 1ST VET MEN 1:32:36
14. LORIN LORENZ 2ND VET MEN 1:32:40
15. GARY LAWRENCE 3RD VET MEN 1:33:54
16. KEVIN SUSCO 4TH VET MEN 1:33:55
17. GLENN KIRBY 1ST MASTER MEN 1:34:27
18. KELLY McCOWN 3RD PRO WOMEN 1:34:56
19. ZAK PHILLIPS 9TH PRO MEN 1:36:18
20. STEVE LOEWENKAMP 2ND SR B MEN 1:37:37
21. CHERIE TURNER 1ST SR B WOMEN 1:37:40
22. DAN FILNER 3RD SR. B MEN 1:37:44
23. GARY WHITE 5TH VET MEN 1:38:05
24. DANA EADS 6TH VET MEN 1:39:28
25. MARIA DE SOUSA 1ST VET WOMEN 1:40:53
26. RICK SWANGER 7TH VET MEN 1:43:23
27. ROBERT MINAMI 2ND MASTER MEN 1:43:48
28. ADALI KARIM 8TH VET MEN 1:44:12
29. TOM McCUE 3RD MASTER MEN 1:44:14:05
3O. JOHN POPE 2ND GR MASTER MEN 1:44:14:52
31. STEVE ABENOZA 3RD GR MASTER MEN 1:44:31
32. PAUL SARGENTI 4TH MASTER MEN 1:44:46
33. MARGA MUNOZ 2ND SR B WOMEN 1:44:47
34. BRUCE MOONEY 4TH GR MASTER MEN 1:44:48
35. ROGER MALIG 1ST SR B MEN 1:45:42
36. JACK REGULA 6TH MASTER MEN 1:45:49
37. JOSEF SCHWARTZ 6TH MASTER MEN 1:47:41  
38. JEFFREY STELLY 4TH SR. B MEN 1:47:42
39. DAVID HOLMGREN 9TH VET MEN 1:47:43
40. J.J. HICKEY JR. 10TH VET MEN 1:50:42
41. JOHNATHAN KENT 5TH GR MASTER MEN 1:52:07
42. IAN PAUGH 2ND SR A MEN 1:54:10
43. JASON TROXELO 1ST INTER. MEN 1:54:11
44. REID WARNER 5TH SR B MEN 1:55:30
45. SUE BOICOURT 3RD SR. B FEMALE 1:56:14
46. DAVID FONG 11TH VET MEN 1:57:20
47. HEIDI ZIMMERMAN 4TH SR B WOMEN 1:57:49
48. JOHN DERHOEVEN 3RD SR A MEN 1:58:15
49. MARK RANDAL 12TH VET MEN 1:59:05
50. CONNIE BROWN 2ND VET WOMEN 1:59:06
51. DIANE TITZER 1ST MASTER WOMEN 1:59:50
52. WAYNE RUTLEDGE 1ST JR. MEN 2:01:36
53. JUDY KNOEDEL 1ST SR A WOMEN (TIE) 2:01:41
54. AMY RASMUSSEN 1ST SR A WOMEN (TIE) 2:01:41
55. ANDY BAXTER 6TH SR. B MEN 2:01:41:59
56. JIM MCBRIDE 13TH VET MEN 2:04:05
57. RUTH KOELER 5TH SR. B WOMEN 2:04:33
58. NICK PILCH 7TH SR. B MEN 2:04:34
59. JOLYNN LOEWENKAMP 2ND SR. A WOMEN 2:05:11
60. MANNON BUSSIERE 6TH SR B WOMEN 2:05:27
61. SUSAN KOFNOVEC 7TH SR B WOMEN 2:05:39
62. MIKE KOFNOVEC 14TH VET MEN 2:05:40
63. VICTORIA POWERS 3RD VET WOMEN 2:06:31
64. ROB WALTON 8TH SR. B MEN 2:07:56
65. BOB GLYNN 7TH MASTER MEN 2:08:49
66. JOSEE BELLEMARE 3RD SR A WOMEN 2:12:03
67. CRAIG ROBERTSON 9TH SR. B MEN 2:12:25
68. CHERYLN GEORGE 8TH SR. B WOMEN 2:12:26
69. CASSANDRA MENDONZA 6TH SR B WOMEN 2:14:45
70. CHERYL DILLARD 4TH VET WOMEN 2:14:46
71. DEBBIE STRAUSE 10TH SR B WOMRN 2:14:47
72. CYNTIA WALTON 11TH SR. B WOMEN 2:16:45
73. FRANK MARSH 8TH MASTER MEN 2:17:16
74. ARNOLD LEVINE 9TH MASTER MEN 2:19:27
75. JOSH HARRIS 2ND JR MEN 2:20:35
76. PAUL REIS 15TH VET MEN 2:22:14
77. CRAIG LEE 16TH VET MEN 2:22:34
78. CHRISTOPHER WOOLEY 17TH VET MEN 2:27:27
79. SUSAN DAVIS 5TH VET WOMEN 2:30:04
80. LUIE RODRIGUEZ 10TH SR. B MEN 2:32:17
81. CHLOE MERRIT 12TH SR. B WOMEN 2:32:25
82. BRADLEY FONG 3RD JR. MEN 2:39:36
83. CINDY FONG 2ND MASTER WOMEN 2:39:37

-----------------------------------------------------------

>Race Results: The C.O.R.A. 50 K Championships results.