Napa06buttonsm.jpg (100137 bytes)

RACE RESULTS

2006 NAPA VALLEY INLINE MARATHON AND HALF MARATHON

SUNDAY, JUNE 18, 2006

Click Here And Watch The Video

OVERALL RESULTS

                BIB NUMBER       TIME                                           NAME                                       SEX                      PLACE/CATEGORY        POINTS     EVENT                        TEAM

1. 17 1:23:34 HUMPHREY, DENNIS m 1st Pro Men 40 Full TEAM SAFE
2. 126 1:24:08 ADAMS, CHRIS m 2nd Pro Men 35 Full
3. 117 1:24:09 :68 WAMPLER, LAWRENCE m 1st Senior A Men 40 Full Hill Country Speed
4. 4 1:24:09 :94 ZAK, ANDREW m 3rd Pro Men 30 Full Adam's Inline
5. 84 1:24:10 YEE, CARL m 1st Veteran B Men 40 Full
6. 61 1:24:11 QUINN, MURPHY m 1st Intermediate Men 40 Full Team Rainbo
7. 78 1:24:12 :12 MOTTA JR, ROBERT m 2nd Veteran B Men 35 Full TEAM SAFE
8. 119 1:24:12 :24 SWANEY, SCOTT m 4th Pro Men 25 Full L. A. Speed
9. 55 1:24:14 GUGIU, BOGDAN m 5th Pro Men 20 Full Pyro Apparel
10 76 1:24:15 EADS, DANA m 6th Pro Men 18 Full TEAM SAFE
11 74 1:24:17 :14 HAMOR, NASTASSIA f 1st Pro Women 40 Full TEAM SAFE
12 100 1:24:17 :88 HARTH, LINUS m 3rd Veteran B Men 30 Full TEAM SAFE
13 69 1:24:20 TENNERT, CHRISTIAN m 2nd Senior A Men 35 Full DFW Speed Team
14 89 1:24:24 OSWALD, BRIAN m 1st Veteran A Men 40 Full
15 85 1:24:28 YEH, HOWARD m 7th Pro Men 16 Full San Diego Street Elite
16 123 1:24:56 MOH, DOUG m 8th Pro Men 14 Full SC. SSA
17 29 1:25:13 RINDLAUB, DAVID m 4th Veteran B Men 25 Full L. A. Speed
18 101 1:25:26 WACHTER, EDWARD m 9th Pro Men 12 Full BONT NORTH AMERICA
19 122 1:25:54 ATWELL, BLAIR M 1st Master B Men 40 Full
20 79 1:28:01 LOMANGINO, PAUL m 5th Veteran B Men 20 Full TEAM SAFE
21 57 1:28:02 WALTER, JOHN m 2nd Master B Men 35 Full none
22 81 1:28:03 :16 FARAGHAN, GEOFFREY m 3rd Master B Men 30 Full Bay Area Inline Racers
23 40 1:28:04 KRAAN, ERIC m 2nd Veteran A Men 35 Full Skate Now
24 128 1:28:05 CRYSDALE, JOHN m 1st Master A Men 40 Full Black Diamond Sports
25 114 1:28:06 ROBERTS, BRENT m 1st Senior B Men 40 Full Hill Country Speed
26 64 1:28:25 : WAGNER, DUANE m 4th Master B Men 25 Full Texas Flyers
27 71 1:32:30 SKELTON, JOEL m 6th Veteran B Men 18 Full L. A. Speed
28 51 1:32:32 SCHOP, DEREK m 5th Master B Men 20 Full Tucson Speed
29 70 1:32:34 OLSON, ROGER m 1st Immortal A Men 40 Full BONT NORTH AMERICA
30 132 1:32:36 POUSCHINE, NICK m 6th Master B Men 18 Full
31 96 1:32:38 SAXMAN, RALPH m 2nd Immortal A Men 35 Full none
32 59 1:32:40 MALLORY, DEAN m 1st Grand Master A Men 40 Full Ottawa Inline Skating Club
33 111 1:32:41 BREZA, JOHN m 7th Master B Men 16 Full Trans Port Station
34 138 1:34:02 CHAN, WINSON m 3rd Veteran A Men 30 Full
35 58 1:36:13 : SWANN, ERIC m 7th Veteran B Men 16 Full Hill Country Speed
36 86 1:36:14 LOEB, LIZZY f 2nd Pro Women 35 Full San Diego Street Elite
37 120 1:36:16 CORPUZ, SABINE f 3rd Pro Women 30 Full L.A. Speed
38 32 1:36:27 NOYES, BILL m 1st Immortal B Men 40 Full San Clemente Renegades
39 98 1:36:54 CRITTENDEN, CRITTER m 8th Master B Men 14 Full TEAM SAFE
40 124 1:36:57 CHOYCE, SEAN m 3rd Senior A Men 30 Full Sacramento Inline Racing
41 90 1:36:58 EDWARDS, ERIC m 8th Veteran B Men 14 Full Bay Area Inline Racers
42 21 1:36:59 AYERS, DAVID m 9th Master B Men 12 Full none
43 75 1:37:01 CUMMINGS, DENNIS m 1st Grand Master B Men 40 Full TEAM SAFE
44 48 1:37:03 CAMERON, SCOTT m 2nd Grand Master A Men 35 Full Team Scott
45 73 1:37:04 HARTMAN, BARRIE f 1st Master A Women 40 Full Team Burning Man
46 104 1:37:12 DESLICH, JEFFERY m 10th Master B Men 10 Full SVTC
47 41 1:37:27 RILEY, MARK m 11th  Master B Men 9 Full APRR
48 47 1:38:11 COFFEY, CHRISTY f 1st Veteran B Women 40 Full Team Scott
49 27 1:38:26 LEMOINE, BRENDA f 1st Master B Women 40 Full Inline Swine
50 67 1:43:42 PALLEIKO, SCOTT m 4th Veteran A Men 25 Full L. A. Friday Night Skate Club
51 68 1:43:45 COFFMAN, RENEE f 1st Veteran A Women 40 Full RollerBob
52 44 1:43:48 :02 MCCAMISH, RAMONA f 2nd Veteran A Women 35 Full Monterey Area Speed Skaters
53 72 1:43:48 :70 BERNETT, HOWARD m 3rd Grand Master A Men 30 Full Skater's Quest
54 103 1:43:50 FRIEDLAND, GLENN m 12th Master B Men 8 Full Bay Area Inline Racers
55 97 1:43:52 WEBER, JIM m 9th Veteran B Men 12 Full none
56 131 1:44:18 RANDLE, MARK m 4th Grand Master A Men 25 Full Fresno Flyers
57 116 1:44:35 ROSSI, ALBERTO m 5th Grand Master A Men 20 Full TEAM CORA
58 1 1:47:11 GUERRE, KIMBERLY f 2nd Veteran B Women 35 Full none
59 62 1:50:58 QUINN, GEORGE m 2nd Grand Master B Men 35 Full Rainbo
60 46 1:53:00 RAUP, JOE m 2nd Master A Men 35 Full Formula One
61 36 1:53:02 BEESON, DAVID m 3rd Grand Master B Men 30 Full Tucson Speed
62 23 1:53:15 CHASE, BILL m 13th Master B Men 7 Full none
63 88 1:53:35 MOROZUMI, JOHN m 14th Master B Men 6 Full
64 110 1:53:54 BURGER, FRED m 6th Grand Master A Men 18 Full Milpitas Speed Team
65 118 1:54:12 HICKEY, JJ JR. m 7th Grand Master A Men 16 Full
66 113 1:54:13 BURKHOLDER, CLARENCE m 4th Grand Master B Men 25 Full
67 31 1:54:55 NOYES, CAROLYN f 1st Grand Master B Women 40 Full San Clemente Renegades
68 34 1:55:07 JENKINS, DIA f 2nd Master A Women 35 Full none
69 35 1:55:08 BEARDSLEY, ELLEN f 2nd Master B Women 35 Full Northcoast Inline Racing
70 106 1:55:30 HAVEN, KEN m 8th Grand Master A Men 14 Full Acorn
71 95 1:57:53 TOMASZEWSKI, PETER m 15th Master B Men 5 Full TOMAZ
72 91 1:57:54 POPE, JOHN m 1st Priceless Men 40 Full
73 135 1:58:03 SARKOZY, RON m 16th Master B Men 4 Full
74 56 1:59:32 BROWN, BARCLAY m 17th Master B Men 3 Full San Diego Street Elite
75 125 2:00:01 EVANOFF, RICK m 18th Master B Men 2 Full
76 83 2:00:01 ALBRECHT, RUDY m 2nd Priceless Men 35 Full Bay Area Inline Racers
77 45 2:00:18 POSTOVOIT, ROSEMARIE f 3rd Veteran A Women 30 Full Formula One
78 43 2:00:21 KAHLIE, DEBI f 1st Grand Master A Women 40 Full Formula One
79 107 2:01:34 YONGHUA, TAI m 3rd Master A Men 30 Full APRR
80 137 2:04:59 FOCKE, WARREN m 10th Veteran B Men 10 Full
81 80 2:05:05 ABENOZA, STEVE m 2nd Immortal B Men 35 Full
82 5 2:05:42 ALEXANDER, TODD m 11th Veteran B Men 9 Full none
83 30 2:05:50 CHECA, NICOLAS m 12th Veteran B Men 8 Full none
84 127 2:05:56 POPE, JOANNE f 3rd Master B Women 30 Full Formula One
85 52 2:06:24 ROLEK, FRANK m 9th Grand Master A Men 12 Full N. P. T. I.
86 121 2:06:54 :38 HUANG, JENNY f 3rd Veteran B Women 30 Full TEAM CORA
87 87 2:06:54 :59 ACHU, ARIMBOH f 1st Senior B Women 40 Full WAR
88 136 2:07:32 ARMIGO, VICTORIA f 2nd Grand Master A Women 35 Full TEAM CORA
89 10 2:07:42 NUNES, JOHN m 10th Grand Master A Men 10 Full Team Nunes
90 129 2:08:32 LAMPORT, LESLIE m 3rd Immortal B Men 30 Full
91 12 2:11:01 GREYMONT, DAVID m 3rd Immortal A Men 30 Full none
92 133 2:13:01 LINBAUGH, DEAN m 4th Master A Men 25 Full
93 42 2:14:59 GARCIA, JON m 5th Master A Men 20 Full The Old Men
94 65 2:15:20 GREENBERG, TOM m 19th Master B Men 1 Full Tank Torque
95 20 2:15:46 BAILEY, CHUCK m 4th Immortal B Men 25 Full High Rollers
96 13 2:20:41 HOCHSTEIN, CAROL f 4th Master B Women 25 Full Florida Fastpack
97 102 2:23:00 TAM, REBECCA f 4th Veteran A Women 25 Full
98 77 2:24:01 HUGHES, JOHN m 11th Grand Master A Men 9 Full none
99 7 2:24:17 OSBORNE, HAROLD m 5th Immortal B Men 20 Full Harold's Horrors
100 130 2:24:24 GILKERSON, ELLEN f 2nd Grand Master B Women 35 Full
101 26 2:25:30 LEMOINE, DAVID m 12th Grand Master A Men 8 Full Inline Swine
102 54 2:26:18 GROOVER, DIANE f 3rd Grand Master A Women 30 Full Tucson Speed
103 94 2:29:00 YUPONCE, DENISE f 3rd Master B Women 30 Full none
104 14 2:30:42 ANTINOFF, NATALIE f 3rd Master A Women 30 Full Lone Star Skaters / Inline Swine
105 60 2:33:52 STOLINS, JILL f 4th Veteran B Women 25 Full Ottawa Inline Skating Club
106 139 2:34:42 ALBRECHT, SONYA f 5th Veteran A Women 20 Full CORA
107 6 2:35:07 MCGEE, SAUNDRA f 4th Master B Women 25 Full Midnight Rollers
108 33 2:38:21 ALLGOOD, CONSTANCE f 3rd Grand Master B Women 30 Full Lone Star Rollers
109 19 2:40:07 SHIELDS, DERRICK m 13th Veteran B Men 7 Full AZ Inline
110 18 2:40:07 HAGE, SHELLY f 5th Veteran B Women 20 Full AZ Inline.org
111 53 2:50:37 PATTI, LAUREN f 6th Veteran A Women 18 Full Brake For Vino
112 63 BIEL, DENNIS m Grand Master A Men Full Madison Rollers
113 24 ROTTENBERG, ALAN m Grand Master B Men Full none
114 50 HARGIS, ASHLEY f Intermediate Women Full Randal's Steem N Kleen
115 93 MOSHIRI, STEPHANIE f Master A Women Full none
116 22 SMALLWOOD, CAITLIN f Master A Women Full none
117 28 LEMOINE, DEREK m Senior A Men Full Inline Swine
118 134 MILLS, ANDREW m Senior A Men Full none
119 49 HAMPTON, LYNDA f Veteran B Women Full Randal's Steem N Kleen

Hit Counter