2005Napa-Rr2.jpg (65928 bytes)

NAPA VALLEY INLINE MARATHON

AND   HALF-MARATHON

RACE RESULT

AUG. 7, 2005

 

Nimber                   Name                                             Place/Category                                Time                  Points          Total Points

1.   137                 Robert Burnson                        1st Grand Master A Men                          51:36

2.    69                  Robert Motta                           1st Immortal Men                                     53:53

3.   108                 Jennifer Baldwin                       1st Grand Master B Women                     57:25

4.   127                Corinne Curtis                          1st Veteran B Women                              1:05:43

5.   123                Jennifer Reed                            1st SeniorA Women                                 1:05:43

6.      4                 Rick Marcus                             1st Grand Master B Men                          1:06:24

7.   106                Wendy Hopkins                        1st Master A Women                               1:06:51

8.   118                Ann Carrico                              2nd Veteran B Women                             1:10:38

9.   113                Sonja Albrecht                          1st Veteran A Women                              1:10:50

10.    58               Tim Weidman                           1st Master B Men                                    1:11:10

11.    81               Denise Forgette                         3rd Veteran B Women                             1:15:31

12.  111               Kim Reis                                   2nd Veteran A Women                            1:17:04

13.  107               Andrew Graham                        1st Veteran B Men                                  1:17:05

14.  109               James Baldwin                           2nd Grand Master B Men                       1:19:18

15.  112               Julie Zion                                    1st Grand Master A Women                  1:21:16

16.    54               Janet Hecht                                 2nd Grand Master A Women                 1:21:16

17.    53               Jessica Bently                              3rd Veteran A Women                           1:21:53

18.  110               Zeneida Granados                       1st Senior B Women                               1:27:23

19.  124               Angela Dewey                              4th Veteran A Women                           1:31:19:92

20. 134                Ayase Hortacsu                            2nd Senior B Women                            1:36:54

 

THE NAPA VALLEY INLINE MARATHON

26.2 Mile Marathon Results

Nimber                  Name                                  Place/Category                               Time           

1. 16                     Louis Beaudoin                        1st Pro Men                              1:18:20

2. 125                   Dane Lewis                              2nd Pro Men                            1:19:52

3. 126                   Troy Attwell                             3rd Pro Men                             1:19:52:09

4. 132                   Eddy Matzger                           4th Pro Men                             1:20:23:48

5. 129                   Grant Foster                              5th Pro Men                            1:20:23:97

6. 63                     Andrew Zack                            6th Pro Men                             1:20:28

7. 133                    Brian Talley                              7th Pro Men                             1:22:53

8. 95                      Miguel Parino                            8th Pro Men                            1:22:56

9. 99                      Ricky Blas                                9th Pro Men                             1:24:15:06

10. 20                    Robert Motta Jr.                         1st Veteran B Men                   1:24:15:79

11. 60                    Linus Harth                                 2nd Veteran B Men                  1:24:17

12. 67                    Brian Oswald                             1st Veteran A Men                   1:24:19

13. 97                    Mike Anderson                          10th Pro Men                           1:24:33

14. 122                 Kimon Papahadjopoulos             3rd Veteran B Men                  1:27:14

15. 71                   David Prois                                  1st Grand Master A Men        1:27:23

16. 94                   Naomi Shechter                           1st Pro Women                        1:28:07

17. 49                   Robert Blinken                             1st Master B Men                    1:28:08:12

18. 121                 Paul Lomangino                            4th Veteran B Men                  1:28:18

19. 128                 Chris Adams                                 11th Pro Men                          1:28:49

20. 74                   Tim Vitta                                       1st Master A Men                   1:32:37

21. 115                 Luc Beauvillier                               5th Veteran B Men                 1:32:59

22. 84                   Joel Skelton                                   6th Veteran B Men                 1:30:16

23. 55                   John Crysdale                                2nd Master A Men                  1:34:06

24. 72                   Heather Prois                                 2nd Pro Women                      1:34:07

25. 22                   John Walter                                   3rd Master A Men                   1:34:08

26. 130                 Farshid Behshid                              7th Veteran B Men                 1:35:03

27. 93                   Mike Miller                                     2nd Grand Master A Men      1:35:12

28. 89                   Jeffery Deslich                                 2nd Master B Men                  1:35:14

29. 2                     Brandon Thorston                            2nd Veteran A Men                1:36:58

30. 100                 Savine Corpuz                                 3rd Pro Women                       1:37:09

31. 64                   Mark Randle                                    3rd Grand Master A Men       1:37:15

32. 91                   Dennis Cummings                             1st Grand Master B Men        1:38:44

33. 101                 Elizabeth Dougherty                          1st Veteran A Women            1:40:35

34. 34                   Donnie Lucas                                    3rd Master B Men                   1:41:07

35. 102                 Joe Raup                                           4th Master A Men                  1:41:13

36. 32                   Michael Leventhal                             5th Master A Men                   1:41:15

37. 3                     Abdallah El Hage                               1st Senior A Men                    1:41:20

38. 59                   Todd Williams                                    4th Master B Men                   1:41:21:32

39. 5                     Eric Edwards                                      3rd Veteran A Men                 1:41:21:86

40. 6                     Alberto Rossi                                      5th Master B Men                   1:41:39

41. 30                   Richard Johnston                                 6th Master A Men                   1:43:15

42. 39                   Paul Husen                                          4th Veteran A Men                  1:43:42

43. 116                 Steven Cimino                                     6th Master B Men                    1:45:13

44. 35                   Ryan Sole                                           2nd Senior A Men                     1:45:14

45. 114                 Mike Staples                                       2nd Grand Master B Men         1:45:43

46. 36                   Jessica Culnane                                   1st Senior A Women                  1:45:44

47. 98                   Ann Van Bellinger                                1st Master A Women                1:45:46

48. 21                   Glenn Kirby                                         3rd Grand Master B Men          1:45:48:24

49. 44                   Glenn Friedland                                    7th Master A Men                     1:45:48:70

50. 104                 Lisa Myers                                           1st Veteran B Women               1:45:53

51. 19                   Einar Feiring                                         8th Master A Men                     1:46:00:47

52. 77                  Alice Glenn                                            1st Grand Master A Women     1:46:00:94

53. 1                    Tom McCue                                          4th Grand Master B Men          1:47:41

54. 73                  Ramona Mc Camish                               2nd Veteran A Women              1:48:07

55. 18                  Stephanie Moshiri                                   2nd Master A Women               1:48:08:40

56. 7                   Dave Matson                                           4th Grand Master A Men         1:48:08:92

57. 47                  Barrie Hartman                                       3rd Master A Women                1:50:28

58. 8                    William Chase                                        7th Master B Men                      1:52:06:17

59. 136                 Kenny Lee                                             9th Master A Men                     1:52:06:47

60. 51                   Billy Hulting                                            10th Master A Men                   1:52:48

61. 117                Rudy Boekamp                                        8th Master B Men                     1:54:43

62. 48                  Frank Rolek                                             5th Grand Master A Men         1:55:00

63. 80                  Jim Weber                                                8th Veteran B Men                   1:55:46

64. 28                  Kimra McPherson                                    2nd Senior A Women                1:56:49

65. 135               Peter Richards                                           5th Veteran Men                       1:57:13

66. 14                 Leslie Lamport                                           1st Immortal Men                     1:57:38

67. 66                  Rudy Albrecht                                           2nd Immortal Men                    1:58:18

68. 40                  Debbie Kahlie                                           2nd Grand Master A Women   1:58:57

69. 26                  Lance Culnane                                          3rd Senior A Men                      1:59:36

70. 42                  Sandra Miller                                            4th Master a Women                 1:59:56

71. 65                  Matthew Highland                                     1st Senior B Men                      2:00:04

72. 46                  Steve Abenoza                                         3rd Immortal Men                      2:01:31

73. 90                  Ellen Beardsley                                         1st Master B Women                2:02:40

74. 17                  Bob Glynn                                                5th Grand Master B Men         2:03:35

75. 88                  Dia Jenkins                                                2nd Veteran B Women            2:03:41

76. 96                   J. J. Hickey                                               9th Master B Men                    2:03:47

77. 75                   Kathryn Hyzer                                          1st Grand Master B Women     2:04:40

78. 62.                  Tom Vick                                                 11th Master A Men                   2:05:21

79. 105                 Rolf Freerks                                              6th Grand Master B Men         2:05:38

80. 37                   Rose Marie Postovoit                                3rd Veteran Women                  2:07:11

81. 92                   Andrea Bell                                               3rd Veteran B Women              2:07:32

82. 33                   James Prial                                               10th Master B Men                   2:08:21

83. 45                   Rossanne Gomke                                       3rd Senior A Women               2:08:33

84. 12                   Don Weaver                                              6th Grand Master A Men        2:08:41

85. 61                   Mary Mosman                                           5th Master a Women               2:10:57

86. 87                   Saundra McGee                                         2nd Master B Women            2:11:45

87. 139                  Jenny Huang                                                4th Veteran B Women            2:11:46

88. 120                 Andre Girerd                                                6th Veteran A Men                  2:14:29

89. 83                   Rozalina Dimitrova                                        6th Master A Women              2:14:58

90. 29                  John Kemper                                                 12th Master A Men                 2:15:28

91. 15                  Ellen Gilkerson                                               2nd Grand Master B Women  2:16:41

92. 50                  Denise Prue                                                   5th Veteran B Women              2:17:55

93. 93                 Charles Bailey                                                 4th Immortal Men                     2:20:29

94. 119                Joel Carrico                                                   9th Veteran B Men                   2:23:04

95. 103               Ann Stephany                                                 4th Veteran A Women              2:23:04

96. 57                 Victoria Armigo                                              3rd Grand Master A Women    2:23:04

97. 23                Rosie Spiegel                                                   4th Grand Master A Women    2:26:03

98. 31                Thomas Burkhart                                             5th Immortal Men                      2:26:30

99. 9                  James Chase                                                    7th Veteran A Men                   2:29:25

100. 56             Tami Ford                                                        6th Veteran B Women              2:29:59

101. 52            Christina Battani                                                7th Master A Women               2:31:01

102. 10            Bonnie Bingle                                                     3rd Master B Women              2:31:59

103. 85            Angela Cearns                                                    5th Veteran A Women           2:39:44

104. 86            Kevin Cearns                                                     10th Veteran B Men                2:39:45

105. 69            Carol McHale                                                     8th Master A Women            2:42:24

Hit Counter