Main page Certificates and Awards CORA Race Results CORA News Vault CORA Video Vault Races and Events Calendar Skatin' Place Videos Skater Links Contact The GodFather of Skating

 

 

 

DB2Button.jpg (77707 bytes)

THE DAN BURGER POINTS RACE SERIES#2

MAY 22, 2005

RACE RESULTS

DB2Button.jpg (77707 bytes)

10 Kilometer Results

NUMBER               NAME                                    PLACE/CATEGORY                 TIME              POINTS         TOTAL

1.   841                 Tiffany Miles                                1st Interm. Women                    23:23                    40                  80

2.     89                 Bob Motta                                   1st Immortal Men                      24.40                    40                  40

3.   198                 Warren Focke                             1st Veteran Men                        26:42                    40                  40

20 Kilometer Results

1.   195                  Jean Chacona                             1st Immortal Women                1:25:14

30 Kilometer Results

1.     83                  Julia Jung Ames                          1st Master Women                   1:35:07

40 Kilometer Results

1.   175                  Roy Ames                                  1st Grand Manste Men            2:02:01

50 Kilometer Results

NUMBER                 NAME                                  PLACE/CATEGORY                  TIME             POINTS        TOTAL

1.     92                  Louis Beaudoin                                1nd Pro Men                        1:36:10                  40                75

2.   194                  Kim Perkins                                     1st Pro Women                    1:36:21                  40               80

3.     88                  Robert Motta Jr.                              1st Veteran Men                   1:37:46                  40               75

4.     99                  Kimon Papahadjopoulos                  2nd Veteran Men                  1:37:47                 35                60

5.     85                  Farshid Behshid                               3rd Veteran Men                   1:37:49                 30               50

6.     97                  David Rindlaub                                 4th Veteran Men                  1:37:59                 25               43

7.     87                  Michael Chevedden                          1st Master Men                    1:43:26                40               80

8  . 193                  Paul Lomangino                                5th Veteran Men                   1:46:39               20               20

9.     91                  Jenny Armstrong                               2nd Pro Women                   1:46:55               35               35

10.  192                 Scott Baldwin                                   2nd Pro Men                        1:50:49               35               49

11.  190                 Jim McKee                                      6th Veteran Men                   1:51:25               18               18

12.  184                 Jeff Deslich                                      2nd Master Men                    1:51:54               35               35

13.    90                 Mark Randle                                   3rd Master Men                     1:54:39:12           30               55

14.    84                 John Walter                                     7th Veteran Men                   1:54:39:92            16              16

15.    96                Dennis Cummings                              1st Grand Master Men        1:55:47                 40              80

16.  100                Steve Everett                                     4th Master Men                    1:58:29                25               25

17.    98                Jim Hengish                                       5th Master Men                    2:00:30                20               20

18.    40                Jan Johansen                                      8th Veteran Men                  2:11:32                14                14

19.  196                 Eric Edwards                                    9th Veteran Men                  2:11:54                12                24

20.    86                 Tom McCue                                      2nd Grand Master Men      2:12:48                35                70

21.  189                 Gullaume Loizeau                              1st Senior B Men                 2:15:13                40                80

22   . 95                 Glenn Kirby                                       3rd Grand Master Men       2:17:35                30                30

23.  188                 WimVan Schooten                             6th Master Men                  2:20:48                18                18

24.  187                 Rudy Albrecht                                    1st Immortal Men               2:40:01                 40               40

25.  101                 Jenny Huang                                       1st Veteran Women          2:40:59                 40               40

26.    93                 James Prial                                          7th Master Men                2:40:59                 16               16

27.    94                 Glenn Friedland                                  10th Veteran Men            2:40:59                  11               11

Hit Counter

Main page Certificates and Awards CORA Race Results CORA News Vault CORA Video Vault Races and Events Calendar Skatin' Place Videos Skater Links Contact The GodFather of Skating