NAPA2003TShirt)-1.JPG (26048 bytes)

RACE RESULTS

THE CALISTOGA ROADSKATE

JUNE 15, 2003

cora4d2.gif (11872 bytes)
CHECK OUT THE CALISTOGA ROADSKATE VIDEO

CHECK OUT THE FRONT PAGE OF THE NAPA VALLEY REGISTER NEWSPAPER

CHECK OUT THE ARTICLE FROM GLENN KOSHI OF BONT BOOTS

 

Nimber                   Name                                               Place/Category                                    Time

1.      40               Steven Outen                                    1st Intermediate Men                            1:17:09

2.     84                Uel Arhuletta                                     1st Pro Men                                         1:17:10

3.     83                Dan Christman                                   2nd Pro Men                                        1:17:12

4.     30                Jean Fullum                                        1st Veteran A Men                              1:17:13

5.     14                Howard Yeh                                      3rd Pro Men                                         1:17:16

6.     54                Kim Perkins                                       1st Pro Women                                    1:17:17

7.     75                Kimon Papahadjopoulos                     4th Pro Men                                        1:17:31

8.     77                Chris Adams                                      5th Pro Men                                         1:20:19

9.     82                 Jon Hoag                                          2nd Veteran A Men                              1:20:20

10.   76                 John Crysdale                                   1st Veteran B Men                                1:20:24

11  . 90                 Luke Beauviller                                  3rd Veteran A. Men                              1:20:28

12.   22                 Bill Codd                                           1st Grrand Master A Men                     1:20:33

13.     7                 Gordon Feifer                                    1st Master B Men                                  1:20:50

14.   62                 Dennis Cummings                               1st Grand Master Men                          1:20:59

15.   24                 Brendan Smith                                    1st Master A Men                                 1:21:01

16.   88                 Kevin Sullivan                                      2nd Veteran B Men                              1:21:04

17.   21                 Mario Marcella                                    1st Immortal Men                                 1:21:10

18.   59                 Sergey Lipovetsky                                2nd Master A Men                              1:21:34

19.  144                Kevin Barnard                                      2nd Master B Men                               1:23:07

20.   26                 Joel Skelton                                          3rd Veteteran B Men                            1:24:40

21    . 4                  Brandon Thurston                                4th Veteran A Men                               1:25:46

22.   48                  Paul Pietranico                                     4th Veteran B Men                               1:25:48

23.   29                  Peter Weinstein                                    5th Veteran B Men                               1:25:50

24.   93                  Donald Orlando                                    3rd Master A Men                                1:25:54

25.   97                  Victor Del Rossi                                   2nd Gr. Master A Men                          1:26:00

26.   38                  Gerry Kimmel                                      3rd Master B Men                                 1:26:02

27.   25                   Todd Williams                                     4th Master B Men                                 1:26:03

28.   80                   John Sorlie                                           2nd Intermediate Men                           1:26:04

29.   79.                  Peter Sorlie                                          4th   Master A Men                               1:26:06

30.   15                  Nick Poushine                                       5th   Master A Men                               1:26:08

31    78                  Jeff Cavanaugh                                       6th Vet B Men                                     1:26:10

32.   64                   Patricia Rayburn                                    2nd Pro Women                                    1:26:12

33.   25                   Todd Friedman                                     5th Veteran A Men                                1:27:00

34.    3                    Glenn Kirby                                          2nd Grand Master B Men                       1:27:03

35.   92                   Michael Leventhal                                 6th Master A Men                                  1:27:05

36   85                   David Lambert                                       7th Veteran B Men B                             1:27:08

37.   47                   Glenn Frienland                                     7th Master A Men                                 1:27:11

38.   41                   Alberto Rossi                                        5th Master B Men                                 1:27:13

39.   95                   Randy Morse                                        3rd Grand Master B Men                       1:27:15

40.   96                   Iain Silverthorne                                     8th Veteran B Men                                1:27:19

41.   86                   Dave Matson                                         4th Grand Master A Men                       1:27:21

42. 103                   James Hengesh                                       8th Master A Men                                  1:27:24

43.   37                   Brian Larsen                                           4th Grand Master B Men                        1:27:27

44.   19                   Ken Haven                                             5th Grand Master A Men                      1:27:29

45.   72                   Tiffany Miles                                          1st Intermediate Women                        1:31:00

46.   60                   Victoria Armigo                                     1st Master B Women                            1:31:55

47.   44                    Mike Staples                                        6th Grand Master A Men                      1:31:56

48.   70                    Heather Davis                                       1st Senior B Women                            1:31:57

49.   58                   David Sausjord                                      6th Master B Men                                1:32:19

50.   46                   Craig Walters                                         9th Master a Men                                1:33:27

51.   10                   Beth Tally                                               1st Master A Women                          1:33:28

52       9                  Ted Tally                                                10th Master A Men                             1:34:48

53.      2                  Martha Holbrook                                    2nd Master B Women                         1:35:41

54.    51                  Steve Everett                                           7th Grand Master A Men                   1:35:54

55.  104                  Paul Sollie                                                7th Master B Men                              1:37:21

56.   11                  Roy Ames                                                5th Grand Master B Men                    1:37:23

57    63                  Ken Cleaver                                             9th Veteran B Men                             1:37:45

58.   61                  Tom McCue                                             8th Grand Master Men                     . 1:37:46

59.   20                  Gerhard Japp                                           2nd Immortal Men                              1:39:31

60.   32                  Rick Harmon                                            11th Master A Men                           1:40:15

61.     1                  Leslie Lamport                                         3rd Immortal Men                              1:40:42

62.   27                  Dan Kibler                                                9th Grand Master A Men                  1:41:03

63   91                  Ignacio Gonzalez                                       12th Master A Men                          1:41:04

64   33                  Debbie Kahlie                                           3rd Master B Women                         1:41:05

65.   66                  Peter Richards                                           6th Vet A Men                                 1:45:21

66.   89                 Bard Johansen                                            7th Vet A Men                                 1:45:26

67   23                 John Bovich                                                10th Vet B Men                               1:46:31

68. 102                 Kim Bria                                                     1st Veteran B Women                      1:46:52

69.   28                 Saundra McGee                                          2nd Master A Women                      1:46:53

70    69                 George Mellen                                            10th Grand Master A Men                1:50:57

71.   34                 Liz Miller                                                    1st Grand Master A Women             1:51:06

72.   12                 Julia Jung Ames                                           4th Master B Women                       1:51:22

73  . 45                 Jenny Huang                                                1st Veteran A Women                     1:51:27

74.   39                 Bob Glynn                                                    6th Grand Master B Men                1:52:17

75  35                    Laura Kernan                                               2nd Veteran A Women                   1:54:25

76.   73                 Thomas Vick                                               11th Veteran B Men                       1:54:26

77.   68                 Bruce Mooney                                             4th Immortal Men                           1:54:30

78   36                 William Chase                                               13th Master A Men                        1:56:31

79.   71                Jeff Woodhouse                                            14th Master A Men                        1:57:40

80.   87                Catherine Crawford                                       1st Senior A Women                      1:59:17

81.   94                Ellen Gilkerson                                               2nd Grand Master A Women        1:59:21

82.     6                Phillip Lenihan                                                5th Immortal Men                          2:00:15

83. 105                John Cascio                                                    8th Master B Men                        2:03:20

84.   43                John Goodsell                                                 15th Master A Men                     2:05:18

85.   42                Lori Teichman                                                 3rd Master A Women                  2:05:20

86. 100                Diane Smith                                                     4th Master A Women                 2:10:38

87. 101                Laura Pinkerton                                               5th Master A Women                 2:10:39

88. 106                Jennifer Jensen                                                 2nd Veteran B Women               2:24:10

89.   98                Jeannie Jarnot                                                   2nd Senior B Women                2:27:31

90.   55               Kathryn Mc Kinnon                                           3rd Veteran B Women              2:42:38

91    81                Susan Sorlie                                                      4th Master A Women               2:44:07

92.   65               Ayse Hortacsu                                                   3rd Senior B Women                2:46:23

93.   99               Elizabeth Gardner                                               4th Veteran Women                3:00:24

94.   17                Rommel Suratos                                                8th Veteran B Men                  3:47:27

95.   16                Victoria Fernandez                                            1st. Sr. B Women                    3:47:31

There were 103 skaters registered for the roadskate

Back to the CORA main page

Send E-mail to the GodFather of Skating

                        Hit Counter